Szybki kontakt

    Karczoch zwyczajny

    (Cynara scolymus)

    Karczochy to wieloletnia roślina zielona z rodziny złożonych pochodząca z północnej Afryki i południowej Europy. Pozytywnie wpływa na pracę wątroby przez pobudzenie wydzielania żółci. Przyspiesza eliminację wraz z żółcią szkodliwych substancji z organizmu i reguluje procesy trawienia. Wspomaga też walkę ze złym cholesterolem.

    Karczoch jest warzywem o niskiej zawartości kalorii, ale nie ma za wiele witamin, poza śladową ilością witaminy C i E. Nieco więcej ma za to sodu, potasu, wapnia, fosforu i magnezu. Dzięki niskiej zawartości tłuszczu i kalorii, karczoch zapobiega odkładaniu się nadmiernej ilości cholesterolu i dobrze działa na układ pokarmowy i krwionośny.

    Przeciwwskazania

    • osoby z nadwrażliwością na rośliny z rodziny astrowatych
    • osoby cierpiące na niedrożność dróg żółciowych
    • osoby, u których stwierdzono kamicę żółciową, przed stosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem

    działanie

    Wartość odżywcza karczochów nie jest zbyt duża, ale są cenione ze względu na zawartość cukru inuliny, który może być spożywany przez chorych na cukrzycę. Jest także polecany dla chorych ze schorzeniami wątroby.

    Karczoch jest również źródłem flawonoidów (luteolin, apigenin). Ekstrakt z liści karczocha ma właściwości hepatoprotekcyjne, przeciwdrobnoustrojowe oraz redukujace poziom cholesterolu.

    Wyciąg z karczocha zwyczajnego ogranicza rozwój komórek nowotworowych. Roślina ta to afrodyzjak, który dodatkowo pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Zawarta w nim spora ilość błonnika to ważny składnik dla osób odchudzających się. To dzięki tym nieprzyswajalnym przez ludzki organizm węglowodanom uczucie sytości po posiłku utrzymuje się dłużej. Jego jedzenie zaleca się osobom, które cierpią z powodu zaparć.